Przedstawiam tu proponowaną wersję współczesnej listy siedmiu cudów świata, której tworzeniem zajęła się szwajcarska firma New Open World Corporation (NOWC). Lista została ogłoszona 7 lipca 2007 roku w Lizbonie, Portugalia, na stadionie Estádio da Luz o godzinie 21:30 czasu lokalnego. Finałowe głosowanie trwało od 1 stycznia 2006 do 6 lipca 2007, w którego czasie zostało oddanych ponad 90 mln głosów. Siedmiu zwycięzców zostało wybranych w głosowaniu, które odbywało się poprzez internet oraz telefon.
Projekt wyboru siedmiu nowych cudów świata został zapoczątkowany we wrześniu 1999 roku przez filmowca, lotnika oraz podróżnika Bernarda Webera, Kanadyjczyka szwajcarskiego pochodzenia. Do 24 listopada 2005 w projekcie znalazło sie 177 kandydujących obiektów, które musiały spełniać kryterium ukończenia budowy przed 2000 rokiem. 1 stycznia 2006 organizacja NOWC ogłosiła listę 21 finalistów, później lista skróciła się do 20 finalistów, po wycofaniu z głosowania Piramid w Gizie, która otrzymała tytuł honorowego kandydata.
Pomimo iż przewodniczącym panelu ekspertów projektu nowych siedmiu cudów świata był były dyrektor generalny UNESCO Federico Mayor, to UNESCO jednoznacznie zdystansowała się od tego projektu[, oświadczając iż "Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów". Dodatkowo każdy oddający swój głos, mógł oddać także kolejny kupując go od NOWC. Kontrowersje może także wzbudzać fakt mobilizowania w wielu krajach do głosowania swoich mieszkańców, m.in. władze Peru uruchomiły na placach terminale komputerowe, by zwiększyć szanse Machu Picchu; w Brazylii prezydent Luiz Inácio Lula da Silva nawoływał do oddania głosu na pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro; w promowanie Petry włączyła się jordańska rodzina królewska, a jordańscy dyplomaci zachęcali do głosowania na nią w innych krajach arabskich; w Indiach natomiast do poparcia mauzoleum Taj Mahal w Agrze namawiały gwiazdy Bollywood.
7 nowych cudów świata:
Źródło: Wikipedia
© Mariusz Kasprzak